PTT Kargo Takibi Nasıl Yapılır? | Kargo Takip, Kargo Hakkında Bilgiler

PTT Kargo Takibi Nasıl Yapılır?

Günümüzde Kargo Şirketleri

PTT Kargo Takibi yapmak için PTT Kargo Takip numaranızı alttaki kutucuğa yazınız. PTT Kargo takip numaranızı ilgili alana yazdıktan sonra kargonuzun son hareket durumu hakkında bilgi ekranınıza gelecektir. PTT Kargo’da yaşanan yoğunluk sebebi her yıl düzenlenen kara cuma etkinlikleri yüzünden geçtiğimiz günlerde diğer kargo firmalarıda bunun hakkında bilgi paylaşmıştı.

PTT Kargo Takip Ekranı

Kargonuz hakkında detaylı bilgi ekrana gelecektir. Eğer kargo takip numaranızı bilmiyorsanız PTT Kargo şubesi ile iletişime geçebilirsiniz. PTT Kargo takipi hakkında soru ve sorunlarınız için sayfanın en altındaki yorum alanından yardım alabilirsiniz.

Son zamanlarda iyice artan internet alışverişi sayesinde yıllardır çalışan kargo şirketlerinin iş yükü artmış bulunmaktadır. İş yükünün bu denli artması kargo şirketlerindeki özen seviyesini artırmaktadır. Ancak yine de müşterilerin yarısından çoğu kargo şirketlerinden şikayet etmektedir.

Gönderilerin zamanında gelmemesi, kargoyu getiren görevlinin müşteriyi telefonla arayıp bilgilendirmemesi, gelen gönderinin düzgün getirilmemesi ve adresinde bulunamayıp şubeye giden gönderinin belirlenen süre içinde alınamamasından dolayı ürünlerin geldiği yere tekrar gönderilmesi gibi nedenlerden dolayı kargo şirketlerine oldukça şikayet gelmektedir.

PTT kargo saat kaça kadar dağıtım yapıyor?

PTT Kargo hafta içi saat 08:30 – 12:30 & 13:30 – 17:00 arası hizmet vermektedir.

PTT Kargo cumartesi günleri de saat 08:30 ile 13:30 arasında alım yapıyor fakat bu hizmet her şube için geçerli değildir. Sadece merkezi ve yoğunluğu çok olan şubeleri için geçerlidir.

Taahhütlü mektup ne demek?

Kayıtlı olarak postaya verilmek istenen yurtdışı mektup postası gönderilerinin postaya verilmesinden itibaren kayda tabi tutularak alıcısına imza karşılığında teslim edilen kaybı halinde de üst sınırı “Dünya Posta Birliği” ( UPU ) tarafından belirlenen limitler dahilinde tazminat ödemesini gerektiren özel hizmete taahhütlü özel hizmeti, bu özel hizmeti içeren gönderilere taahhütlü gönderi denir.

Diğer Kargo Şirketleri ve Ptt

Bu şikayetlerin hemen hemen her gün yaşanması ve ücretin de fazla olmasından dolayı Ptt kargo sıkça tercih edilmeye başlanmıştır. Kırılacak eşya olmadığı taktirde (Ptt kargoda kırılacak ürün mesuliyeti kabul edilmemektedir) Ptt kargo diğer kargolara nazaran daha iyi fiyat sunmaktadır. Ayrıca kargonuzu öğleden önce verdiğiniz taktirde, Ptt kargo ürününüzü ertesi gün akşam saatlerinde gönderdiğiniz kişiye teslim ediyor (Hafta sonu hariç). Yani özel kargonun tercih edilmesindeki etkenlerden bir tanesi daha elenmiş oluyor.

Kargo Takibi

Tabi bunca şikayet varken gönderilen veya alınan kargoların nerede olduğunun bilinmek istenmesi de ihtiyaç haline gelmektedir. Birçok kargo şirketi kargo takip sistemini yıllardır kullanmaktadır. Kargolarının ne zaman nerede olduğu bilgisinin müşterilerle paylaşılması hem çalışanların iş yükünü hafifletmiş hem telefon trafiğini azaltmış hem de her an kargonun durumunun öğrenilmesi için müşteriye kolaylık sağlanmıştır.

Ptt Kargo Takibi

Neredeyse bütün kargo şirketlerinin kullandığı bu sistemi tabi ki Ptt de yıllardır kullanmaktadır. Peki Ptt kargo takibi nasıl yapılabilir?

Kargo takibi için gönderiyi teslim ettikten sonra görevlinin size vermiş olduğu kağıdı kaybetmemeniz çok önemlidir. Çünkü verilen kağıdın üzerinde yazan gönderi takip numarası sistemde kullanmanız gereken numaradır. Bu numara ile gönderi takibi yapılır.

Ptt’nin resmi internet sayfasında (https://www.ptt.gov.tr) gönderi takibi kısmından ve ya http://gonderitakip.ptt.gov.tr linkinden gönderi takibinizi yapabilirsiniz. Burada girilmesi istenen barkod numarası görevlinin vermiş olduğu kağıtta bulunan gönderi takip numarasıdır. Bu bilgiyi girip alttaki güvenlik kodu kısmını doldurduktan sonra “Sorgula” butonuna tıklayarak gönderi bilgilerine ulaşılabilir.

Butona tıkladıktan sonra tekrar aynı sayfanın geldiği düşünülebilir. Ancak sayfanın aşağısına inildiğinde gönderinin hangi tarihte, saatte, nerede olduğu bilgileri görülmektedir.

PTT Kargo Gönderi Ücretleri (1KG Kargo Ne kadar?)

Özel hizmetler alanında alma haberli gönderi, ücreti alıcıdan tahsil, telefon ile teslim bilgisi, sigortalı kargo gönderimi, şubeden teslim alma işlemleri gibi özel hizmetlerden istediğinizi seçebilirsiniz. Özel hizmetlerden bazıları ek ücrete tabidir, ek ücrete tabi olan ek özel hizmetler kargo ücreti yükseltmektedir buna dikkat etmenizi öneririz. Özel (ek) hizmetler seçiminden birini seçtiğinizde ücret yükseliyorsa o seçimin ek ücrete tabi olduğunu anlayabilirsiniz.

PTT Kargo Ücreti Hesaplama Sayfası

PTT Kargo Müşteri Hizmetleri

PTT kurum ve kuruluşuyla ilgili tüm şikayet öneri ve bilgi alma işlemleriniz için 444 1 788 numaralı hattı arayıp PTT müşteri hizmetlerine ulaşabilirsiniz. Ayrıca işitme engelli ve konuşma engelli müşteriler için de “Engelli Dostu Numaralar” projesiyle 0312 309 59 12 numaralı SMS hattıyla iletişime geçebilirsiniz.

Öneri

Bu bilgiler ışığında gelen gönderi görevlinin getirmesini beklenmeden de şubeden teslim alınabilir. Şubeden almak istenilen gönderiler kişinin sadece kendisine varikmektedir. Bu yüzden nüfus cüzdanı ile gönderi alımına gitmek gerekmektedir.


You May Also Like

Yazar Hakkında: Kargo Takip Admin

1990 Doğumluyum. Birçok sitede farklı kategorilerde yazarlık yapmaktayım. Kargotakiptr sitesinde kullanıcılara ulaşamadıkları bilgilere kolay ulaşmaları amacı ile paylaşımlar yapmaktayım. Bilgiler tamamen tarafımdan araştırılarak, bilgi alarak yazılmaktadır.

44 Comments

 1. Ptt kargo takip yapmak için bir türlü bilgi alamadım ptt müşteri hizmetlerine bağlanmak çok zor geliyor onlarda yardımcı olur ama telefonda çok bekliyoruz bağlanmak için. Buradaki yazanlarla kargoma ulaştım daha yoldaymış teşekkür ederim bilgi için.

 2. PTT kargo digerlerine gore güzel esyalarimi kapıya kadar evin katina kadar cikartiyor digerleri Zile basıyor açan yoksa gidiyor zil bozuksa yandiniz çünkü arama gereği bile duymuyorlar PTT kargo o konuda güzel ve ürün şubeye girdigi gibi PTT kargo takip sayfasına bilgi yansıyor hızlı

 3. PTT kargonun en sevdiğim yanı sikayetleri dikkate alıyorlar bu bir kullanıcı için en önemli olay. PTT kargo bide kargoyu eve kadar çıkarıyor diğerleri Zile basiyor balkona çıkmadan gidiyor. PTT kargo genel olarak güzel en azından bizim PTT sube güzel 🙂

  1. Evet PTT kargoda bir yanlışı sikayet etmiştim direk müdahale ettiler gercekten o gün taktir etmiştim kendilerini PTT kargo iyi bencede

 4. PTT kargo takip işleminde sayfa çoğu zaman açılmıyor sorun bende mi bilmiyorum ama hep problem çıkıyor illa zorla PTT kargo takip yapıyorum

 5. PTT kargo resmi diğerlerinden kargoyu kimliksiz alabiliyoruz ama PTT kargo çok önem veriyor o konuda. Kimliksiz kesinlikle vermiyor bu güzel birşey

 6. Maalesef ptt kargoya ne zaman ürün versem ya geç geliyor yada hasarlı geliyor… Bu durum gerçekten çok can sıkıcı…

 7. PTT Kargo en azından bilgi mesajı bırakıyor bu gerçekten güzel oluyor diğer kargolar ya başka birisine teslim ediyor yada direk şubeye geri götürüyor daha sonra ben uğraşıyorum kargoyu almak için bu çok yanlış halbuki telefonuma sms gönderebilir bunu yapmak çok zor değil. PTT Kargo onlara göre daha resmi daha kurumsal. PTT Kargoya teşekkürler.

 8. Ptt kargo evet bir çok konuda özenle çalışıyor fakat şöle bir gerçegide söylemeden geçemeyeceğim. Adıma gönderilen önemli belgeyi üzerinde önemli belgedir yazmasına rağmen evde olduğum halde sokak kapısının dışına koyup giden bir firma. Tesadüfen bakkala giderken buldum.

 9. Ptt kargo yurtdışından çok ürün geldiği için artık yurtdıiı kargolarda dağıtımların çoğunu bıraktı. Takip numarası var ise kargoyu takip edip gidip almak gerekiyor. En iyi kargo PTT idi ama bilemiyorum onlarda haklıdır belki yoğunluktan bu çareyi bulmuş olabilirler

 10. PTT kargoda çalışan elemanların devlet memuru olmalarından dolayı bazen kargolar geç gelebiliyor. Ama devletin lojistik sektöründe en azından kaliteyi belirleyici bir kurumunun olması oldukça güzel.

 11. PTT Kargo takibi yapmak için başarılı bir sayfa gereken bilgileri öğrenmek istediğimizde kolaylık sağlıyor. Ayrıca sayfadan ptt kargo takibi yapabildim bunun için minnettarım saatlerdir kargo takibi yapacak yer arıyordum.

 12. Dediğiniz gibi görevlinin verdiği ptt kargo takip numarasını kaybetmemek gerekiyor. Çünkü çıkabilecek en ufak sıkıntıda kargo takip numaraları hem müşterinin hem de satıcının işine yaramaktadır.

 13. PTT Kargo Kurumsal resmi bir kurum. Dolayısıyla teslimatta çok ciddi sıkıntılar çıkmıyor. Daha fazla gelişmesini isterim tabikide mesela kapıya kargo getiriyorlar yukarı kadar çıkarmıyorlar sonra kargo takip numarası ile uğraşıypruz. Başarılar diliyorum

 14. En uygun fiyatlarla taşıma işlemini yapan ptt’nin bile sitesinde artık kargo takibi yapmak çok zor bir çok tarayıcı hatası veriyor ama burada kolaylıkla ptt kargo durumunu öğrenebiliyorum. Ptt kargo takibini kolaylaştırdığınız için teşekkürler.

 15. PTT Kargo takibi yapabilmek önemli ancak ben izmir kargo da sorun yaşıyorum. Ya çok geç geliyor ya da bilgilendirme yapılmadan. İnşallah bu sorun düzelir en kısa zamanda

 16. ptt nin kendi sitesinden bile takip yaparken ecel terleri döküyoruz ama burada ptt kargo takibi yapmak çok basit resmen para edecek bir hizmeti bedavaya kullanıyoruz. Teşekkürler

 17. PTT Kargoyla takip konusunda çok sık sorun yaşayabiliyorum. Makalenizde detaylıca açıklamışsınız kargo takibi konusunda daha da bilgi sahibi oldum.

 18. PTT kargo takip işleminde sayfa çoğu zaman açılmıyor sorun bende mi bilmiyorum ama hep problem çıkıyor illa zorla PTT kargo takip yapıyorum

 19. PTT kargoda bir yanlışı sikayet etmiştim direk müdahale ettiler gercekten o gün taktir etmiştim o yüzden ptt kargo’yu seviyorum. Kargo takibindede sorun yaşamadım daha bu zamana kadar.

 20. En uygun fiyatlarla taşıma işlemini yapan ptt’nin bile sitesinde artık kargo takibi yapmak çok zor bir çok tarayıcı hatası veriyor ama burada kolaylıkla ptt kargo durumunu öğrenebiliyorum. Ptt kargo takibini kolaylaştırdığınız için teşekkürler.

 21. Eskiden Postacı Denilince İnsanlar Korkarlardı.Nedeni ise Gelecek olan Evrakın Niteliğinin Bir Muamma Olmasıydı.Şimdi İse PTT Artık Bütün Kötü İmajları Ortan Kaldırıp, Vizyonu Geniş Dinamik Bir Yapıya Bürünmüştür.Bu İşte Çalışan Tüm PTT Çalışanlara Kolay Gelsin.

 22. Ne efsane cumaymış arkadaş kargolarımızı rehin aldılar, günlerdir kargo aynı yerde hiç hareket yok, takipten baktığımda hiç ilerlememiş kargom tam anlamaıyla rezalet oldu bu efsane cuma indirimleri, ülke olarak henüz hazır değiliz demek ki bu durumlara

 23. Ptt kargo kolay takip güzel kargo seviyoruz kullanmaya özen gösteriyoruz. Ben ptt kargo ile sorun yaşamadım takip yapıyorum daha yanıltan bir veri akışı bile sağlanmadı. Bilmiyorum bizim burda problem yok bence guzel ama diğerlerini anlatmayayım bile 🙂 Anladınız siz.

 24. ptt kargo hep işime yaramıştır her konuda verdigim malzemleri verdigi zaman göre adres teslim etmiştir kolay gelsin

 25. ptt kargo bence turkiye 1 sırda onu hep tercih ettim herşey zamanında varıyor bellgelerimi.. teşekkurler ptt

 26. PTT den kargo takibi yapmayı bu siteden öğrendim desem yeridir diğer kargo takibi bilgilerinide bu siteden alıyorum diğer türlü bu bir zulüm

 27. Ptt kargo şuana kadar beni hiç mağdur etmedi teşekkürler. Her zaman zamanında kargomu aldım ve pttde kargo takipde hiç sorun yaşamadım zamanında ve dakikasına doğru gösteriyor hızlı güncelleniyor teslimlerde problem yok ptt kargo kullanıyorum sürekli

 28. Ptt Kargo takip ile merak edilen ve bilgi almak için gayet güzel bir sayfa. Yurtdışı kargo takip ve yurtiçi kargo takip yapılabiliyor benim ilgimi çok çekti ve kargolarımı burdan takip edebiliyorum. Bu çok güzel bir hizmet bence.

 29. Ptt kargo normal zamanlarda çok iyi ve hızlı teslimat yapıyor. Genel olarak memnun kaldığım bir kargo firmasıydı fakat 11 11 ve Efsane Cuma indirimlerinde yoğun alışveriş günlerinde maalesef kargolar günlerce teslimat yerinde bekliyor.

 30. Harika bilgiler. Ben de aliexpressten yaptığım siparişlerde çok sorun yaşıyorum PTT Kargo konusunda. Bu bilgiler işime yarayacak. Teşekkürler. Ptt kargodan takip yapamıyordum çünkü yurtdışı ürün olduğu için geçersiz kargo numarası diyordu. Burdan yurtdışı ptt kargo takibi yapabiliyorum.

 31. ptt kargo hakkında ki bu geniş bilgi paylaşımınız için çok teşekkür ederim. gerçekten çok faydalı bilgiler var içeriğinde.

 32. Waay bee ben ilk defa denk geldim PTT kargo takip etmek icin musteri mizmetlerini aradım bi suru ıvır zıvır megerse burda kimseyle muhattab olmadan yapabiliomus (:

 33. PTT kargo takip diger kargolara nazaran çok iyidir kargo takip kargonuzu güvenle takip edebilirsiniz.

 34. PTT Kargo takip sayfası ve bu verdiğiniz hizmet için çok teşekkürler. Ayrıca şikayet sayfası da açmışsınız, kargo takip sayfası sayesinde öğrendik teşekkür ederiz. 1 Adet kargo şikayeti mesajımıda bıraktım

 35. PTT Kargo takibi aramalarında ulaştığım yazınız çok faydalı oldu. PTT kargomun nerede olduğunu sayenizde öğrendik. Teşekkür ederiz.

 36. PTT Kargo diğer firmalara göre daha iyi ve güvenilirdir. Böyle bir makale paylaşmanız ptt kargo hakkında daha çok bilgi sahibi etti beni ve ekstradan kargo da takip edebileceğimi öğrendim, beni sevindirdi. Teşekkürler.

 37. Kimseyle muhattap olmadan kargoyu takip edebilmek gerçekten harika. Elinizde ptt kargo takip numarası varsa bu sayfa ile kolaylıkla kargo takip edilebiliyor bu oldukça hoşuma gitti kargo takip edebilmek büyük lüks.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir haberimiz var,

 

Kargo, ürünleriniz hakkında şikayetleriniz için “Kargo Şikayet” alanı oluşturduk.

 

Kargo firmaları ile ilgili şikayetlerinizi menüde bulunan Kargo Şikayet alanına oluşturabilirsiniz. Talebiniz en kısa sürede ilgili kargo firmasına iletilecektir.

 

Kargo firmaları ile ilgili şikayet yazmak için hemen buraya tıklayabilirsiniz.