Kargo Takip, Kargo Gönderi Takip

Mng Kargo TakipAras Kargo TakipPTT Kargo TakipTrendyol Kargo TakipSürat Kargo TakipYurtiçi Kargo Takip

DHL Kargo Drone ile Kargo Dağıtımına Başladı

Taşımacılık alanında, uluslararası servis sağlayıcı DHL Express ve akıllı özerk uçak üreticisi EHang stratejik bir ortaklık imzaladı.

Çin’in büyük şehirlerinde, şirket kapıdan kapıya teslim ile tam otomatik ve akıllı uçaklar ile kargo gönderebilecek. Bu adımda verilen bilgilere göre, DHL Çin’de drone ile teslimat hizmeti veren ilk uluslararası hızlı hava taşımacılığı şirketi oldu.

Drone ile Kargo Dağıtımı

İlk olarak, bir DHL müşterisi için bir DHL Liaobu Dongguan servis merkezi, müşterinin tesisleri arasında özel bir rota oluşturdu. Geliştirilen drone dağıtım sistemi ile EHang’ın yeni tanıtılan Falcon serisi insansız hava araçları (İHA) kullanıldı.

İşbirliği bildirimine göre, tek taraflı teslimat süresini 40 dakikadan 8 dakikaya indiren sistem, teslimat başına maliyeti yüzde 80’e kadar düşürüyor ve daha az enerji tüketmeyi ve karayolu taşımacılığından daha az karbon tüketmeyi azaltmayı hedefliyor.

SEAM BAŞINA 5 KİLOGRAM ULAŞTIRMA KAPASİTESİ

Çin’de, özellikle de kentsel kapıdan kapıya uygulamalarda dronların kullanımının artması beklenmektedir, çünkü Çin’de son kullanıcıya (B2C) hizmet veren işletmelerin uçtan uca yaygınlaşması yaygınlaşmaktadır.

EHang Falcon, dört kolunun hepsinde sekiz pervaneye ve akıllı ve güvenli uçuş kontrol modüllerine sahiptir. Bu uçak, dikey kalkış ve iniş, hassas GPS ve görsel tanımlama sistemleri, akıllı uçuş rota planlaması, tam otomatik uçuş ve canlı ağ bağlantısı gibi özelliklere sahiptir.

Tam otomatik ve akıllı çözümler olarak sefer başına 5 kilograma kadar yük taşıyabilen uçak, gönderilen ürünün otonom yüklenmesine ve boşaltılmasına izin veren akıllı istasyonlar arasında seyahat edebiliyor.

Ekspres gönderilerin ayrılması, taranması ve saklanması gibi otomatik işlemlerle bağlanan istasyonlar, yüz tanıma ve kimlik taraması gibi işlevleri de gerçekleştirir.

“DHL Kargo Drone ile Kargo Dağıtımına Başladı” üzerine 5 yorum

 1. Bu drone teknolojisi özellikle son 2-3 yıldır iyice yaygınlaşmaya başladı. Sanırsam drone teknolojisinin gelişmesi ile iyice pek çok alanda droneleri görmeye başlıcaz diyebilirim.

  Cevapla
 2. DHL lojistik alanındaki tecrübesini kargo sektörüne de yansıtmış. Bence önemli bir yenilik. Yakında dronelar hayatımızın birçok alanına girmiş olacak. Kargo da bunlardan biri kesinlikle. Maliyet anlamında da bir optimizasyon yapabilirlerse çok faydalı bir yenilik olur

  Cevapla
 3. Yenilikçi bir yaklaşım. Takdir etmek gerek. Kullanışlı olup olmayacağını ve ne kadar maliyet doğuracağını bekleyip görmek lazım tabi ama ne olursa olsun en kısa zamanda Türkiye’ye de gelmesini bekliyorum.

  Cevapla
 4. Türkiye’de olsa o Drone lar çalınır :)) Ülkemizde işleyişin bu şekilde devam edebileceğini sanmıyorum ama keşke olsa

  Cevapla
 5. Ülkemizde var olan üstyapının (elektrik ve telefon tellerinin) yer altına inmesinden sonra üklemizde de drone ile kargo teslimatı yapma devri başlayabiir. aslında bu konuda geç bile kalındığını düşünüyorum. Kargo konusunda insan faktörünü en aza indirdiğimizde insanların eline kargoları daha sağlam ve hızlı bir şekilde ulaşacaktır.

  Cevapla

Yorum yapın